top of page

Gözenek genişlemesi cildin kalınlaşmasına, yağlı ve daha yaşlı görünmesine neden olur. Gözenek sıkılaştırma tedavisi bu sorunu gidermek için uygulanır. 
Gözenek küçültme tedavisi, genellikle cildin genetik yapısına bağlı olarak gözeneklerin büyümesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkları gidermek için kullanılan, gözenek temizleme ve sıkılaştırma yöntemlerinin, tamamını kapsar. Büyük gözenekler, her yaşta ortaya çıkabilir. Tüm cilt tiplerinde gözenek genişlemesine rastlamak mümkündür, hem kadınlar hem erkekler arasında gözlemlenir.
Gözenekler genişlediğinde cilt sıkılığını kaybeder, pürüzsüz ve parlak görüntünün yerini, cilt tipine de bağlı olarak gölgeli bir görüntü alır. Yağlı ciltlerde ortaya çıkan gözenek genişlemesi, aşırı yağlanma gibi günlük hayatı zora sokan bir takım sorunlara neden olabilir. Hassas ciltlerde, uzun süre ihmal edilen gözenek genişlemesi cilt yüzeyinde yükselti ya da çukurlar açabilir. 

Gözenek Nedir?
Gözenekler cildin katmanları arasında hava akışını ve nem dengesini sağlamakla yükümlüdür. Kıl köklerinin deri altındaki yağ tabakasına yerleştiği her bir nokta, bir gözenektir. Cildin alt katmanlarında üretilen yağ ve su içeren sıvıların, cilt yüzeyine ulaşmasını, gözenekler sağlar. Cildi korumakla görevli sebum sıvısının cildi kaplamasını, kıl kökleri ve kıllar aracılığıyla gözenekler gerçekleştirir. 
Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve genç kalabilmek için gözeneklerin sıkı olması ve temizliği, önemlidir. Kendi doğal akışında, cildin kendi kendini yenileyebilmesi de gene gözeneklerin iletkenliği ile ilişkilidir. 

Gözenekler Neden Oluşur & Cilt Gözenekleri Neden Büyür?
Gözeneklerin temiz olması, cildin sağlıklı ve yeterli miktarda nefes alması için önemlidir. Aksi halde cilt oksijensiz kalır. Deri, nefes alabilmek için gözenekleri büyütür. Büyüyen gözenekler kolaylıkla kir, beden salgıları, ölü deri partikülleri ve makyaj kalıntıları ile dolar. Bu durum, yani cilt gözeneklerinin büyümesi, cildin yüzden derine sağlığını bozacak bir dizi sorunun, başlangıç noktasıdır. 
Burun üstü ve çevresi, yanaklar, alın, gözenek genişlemesinin yaygın olarak görüldüğü bölgelerdir. Genetik sebepler dışında gözeneklerin büyümesinin bazı nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: 
Yüzünde makyaj ile uyumak. 
Güneşe maruz kalmak. 
Akol ve sigara kullanmak.
Cilt tipine uygun olmayan kozmetik ve bakım ürünleri kullanmak. 
Uzun süre cildin havasız kalmasına neden olacak şekilde makyaj kullanmak.
Kilo almak ya da aşırı yağlı beslenmek.

Gözenekli Cilt Nasıl Düzelir?
Gözenek sıkılaştırmada kullanılan karbon peeling, gibi uygulamalar sayesinde gözenekli cilt büyük oranda tedavi edilebiliyor. Fakat bu uygulamalardan önce cilt temizliğinin daha doğru bir ifadeyle “gözenek temizliğinin”  gözenek sıkılaştırmada ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekir. 
Bu sebeple gözenek tedavisinde iki önemli aşama söz konusudur diyebiliriz. Bunların ilki her zaman derin cilt temizliğidir. Gözeneklerin sıkılaşması için cildin düzenli olarak cilt tipine uygun şekilde, tüm katmanlarında temizlenmesi gerekir. Büyümüş gözenekler kolayca kir, ter, yağ ve diğer çevresel partiküllerle dolabilir ve başta siyah noktalar olmak üzere akne ve komedon oluşumuna neden olabilir.

Gözenek Sıkılaştırma ve Temizleme 
Gözenek temizliği evde yapması zor bir bakımdır. Gözeneklerinize zarar verebilir, formunu bozabilir, kalıcı iz bırakacak hasarlara neden olabilirsiniz. Deriyi, gözenek boyutunda temizlemek için çok aşamalı profesyonel cilt bakımı şarttır. 
Profesyonel cilt bakımı, cildin katmanları üzerinde sırasıyla etki ederek. gözeneklere zarar vermeden yağ ve kiri tahliye ederken, hijyenik bir şekilde ciltten uzaklaştırır. Bu derinlemesine temizlik sonrası gözenekler küçülme eğilimi gösterecektir. Bu aşamada gözenek sıkılaştırıcı tedavilerden destek alındığında, çok daha etkili bir sonuç elde etmek mümkün.
Gözeneklerin dolması engellendikçe, küçülmeleri mümkün olabilir. Gözenekli cilt yapısına sahip herkesin, medikal cilt bakımı ile düzenli gözenek temizliğini bakım rutinlerine dahil etmelerinde fayda var.  

Gözenek Sıkılaştırma Tedavileri
Gözeneklerin  büyümesi, deri altında kalması gereken sıvının cilt yüzeyine çıkmasına neden olur. Bu durum epidermiste aşırı yağlanmaya karşılık dermis ve daha derin dokularda cildin kendini onarmak ve beslemek için  ihtiyacı olan yağ ve minerallerin yetersizliğiyle sonuçlanır. 
Sağlıklı ve normal gözenek yapısındaki bir cilt sıkı, gergin ve ışıltılı görünürken genişlemiş gözenekler cildin gevşek ve aşırı yağlı ya da mat görünmesine neden olur. Birçok kişi bu görüntüden rahatsız olduğu için gözenek sıkılaştırma tedavilerine  başvurur fakat gözenek sıkılaştırma tedavileri, cilt sağlığının korur ve yaşlanma karşıtı koruma sağlar. 
 

Karbon Peeling ile Gözenek Sıkılaştırma: 
Gözenek sıkılaştırmada kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Yüze sürülen karbon maske, lazer yardımı ile ciltten uçurulurken ölü deri soyulur, siyah noktalar lazerle uçar, cilt derin bir arınma ve yenilenmeye girer. İçi boşalan gözenekler, cilt yenileme sürecinde küçülmeye başlar.
Dermapen ile Gözenek Sıkılaştırma:
Dermapen, gözenek sıkılaştırmada en çok kullanılan uygulamaların başında gelir. Genç ciltler üzerinde de güvenle kullanılabilir. Sonuçları kalıcıdır ve cildi en doğal şekilde yeniler. Mikro iğnelerle uyarılan gözenekler; deri altında harekete geçen kolajen hücreleri ve uygulama sırasında kullanılan hyaluronik asit ve serumlar sayesinde, kısa sürede küçülür.
Kimyasal Peeling ile Gözenek Sıkılaştırma: 
Yüzeysel, orta ve derin soyma dereceleri olan kimyasal peeling ile epidermis soyularak, gözeneklerin küçülmesini sağlamak mümkün. Gözeneklerin ne derece büyümüş olduğuna bağlı olarak, kimyasal peeling uygulama derecesi seçilebilir. 

Gözenek Sıkılaştırma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 
1. Gözenek sıkılaştırma fiyatları ne kadar?

Kullanılacak yöntem, seans sayısı ve gözenek genişlemesinin şiddetine göre gözenek sıkılaştırma fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fiyat vermek mümkün değilse de şunu söyleyebiliriz ki, var olan uygulamalar arasından her bütçeye uygun bir formül oluşturmak mümkün.
2. Yağlı ciltlerde gözenek sıkılaştırma yöntemleri nelerdir?
Yağlı cilt daha esnek olduğu için yağlanma devam ettikçe gözeneklerin gevşemesi de devam eder. Gözenekli cilt yapısının genelde yağlı ciltler arasında yaygın olması bundan kaynaklanır. Cilt yağlandıkça gözenekler büyür, gözenekler büyüdükçe yağlanma artar. Yağlı ciltlerde gözenek sıkılaştırma tedavileri, medikal cilt bakımı ve Hydrafacial gibi sebum dengesini sağlayacak bakımlarla kombine edilebilir.
3. Hassas ciltlerde gözenek sıkılaştırma için neler yapılabilir?
Cilt hassasiyeti dermatolojinin konusudur, birçok nedeni ve farklı türleri vardır. Aynı anda hem cilt hassasiyeti hem de gözenek büyümesi söz konusu ise öncelikle hassasiyetin nedeni tespit edilmelidir. Daha sonra gözenek sıkılaştırma tedavileri arasından en uygun olanına dermatolog hekim ve cilt uzmanı birlikte karar verebilir.
4. Gözeneklerin genişlememesi için nelere dikkat etmeli?
Gözenek yapısı da birçok şey gibi genetik mirasa bağlıdır. Gözenekler genişlemeye meyilli bir yapıdaysa, gözenek temizliğine bilhassa dikkat etmekte fayda var. Gözeneklerin genişlememesi için ilk kural cildin derin temizliğine dikkat etmek. En önemlisi, gözenekler tıkanmasını engellemek.
 

bottom of page