top of page

Lazerle dövme silme, koyu renkli pigmentlere odaklanan Q-Switch lazer ile yapılırken bazı durumlarda ton farkı kapanmasında Fraksiyonel lazer kullanılır.
Lazerle dövme silme yakın zamana kadar neredeyse imkansızdı, silme işlemleri şimdiki kadar başarılı olmuyordu ama artık hem kolay hem de gayet etkili sonuçlar elde ediliyor. Son zamanlarda, sıklıkla, bir çok kişi tarafından kullanılan lazerle dövme sildirme uygulamaları sayesinde istemediğiniz, bir anlam ifade etmeyen, modası geçmiş, sebebi ne olursa olsun artık vücudunuzda olmasından hoşlanmadığınız dövmelerden, dövme sildirme işlemi ile kurtulmak mümkün. Seans sayısı, dövme sildirme fiyatları, işlem sonucunda nasıl bir netice elde edileceği, hangi lazer sisteminin hangi dalga boyunda kullanılması gerektiği; silinecek dövmenin boyutuna, rengine,  kullanılan boyanın türü ve kalitesine göre değişiklik gösterse de lazerle dövme sildirme işlemleri genellikle memnun kalınan, başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir uygulama.
Dövme ve Dövme Silme
Dövmenin tarihi çok eskilere dayanır ve birçok kültürde, topluluklar kendilerini işaretlemek, bir takım sosyal statüleri belirtmekte kullandıkları için geleneksel bir tarafı da vardır. Bu eski, kadim ve birçok farklı amaçlarla da kullanılan sanatın varlığı kesintiye uğramış diyemeyiz fakat hem gelişmiş ve değişmiş hem de dönem dönem daha bir popüler olduğunu söyleyebiliriz.
Günümüzde de dövme yaptırmak hayli yaygın ve kendi içinde bir modası var. Semboller, çiçekler, geometrik çizimler zamansız dövmeler olduğu halde kötü çizilmiş olmasından ya da zamanla kişi artık hoşlanmadığı için sildirmek isteyebiliyor. Parlak, canlı, rengarenk dövmelerden yaptırmak istediği için koyu renklerden, siyahın tonlarından oluşan eski moda dövmelerini sildirmek isteyenler için lazerle dövme sildirme işlemi harikalar yaratıyor. Sevgili, eş isimlerinin ya da doğum günü, yıldönümü gibi tarihlerin yazıldığı dövmeler; acemi işi kötü dövmeler; iş hayatından problem yarattığı için silinmesi gereken dövmeler; sıklıkla dövme silme işlemi yaptığımız durumlardır diyebiliriz.

Lazerle Dövme Nasıl Silinir?
Ayarlanabilir dalga boyu ile yıllardır güvenle kullanılan lazer ışınları, sadece koyu renkli pigment tarafından tutulurken cilde zarar vermedikleri için epilasyon, siyah nokta tedavisi, cilt lekeleri gibi problemlerin giderilmesinde kullanılmaktadır. 
Dövme, cildin içine hapsolmuş koyu renk pigmentlerinden meydana geldiği için lazer ışınları tarafından tıpkı kıl köküne rengini veren melanin ya da siyah nokta gibi algılanır. Böylece, cilde zarar vermeden direkt koyu renkli pigmenti vuran lazer ışınları tarafından dağıtılan dövme boyası, vücudun atık boşaltma sistemlerinde ayrışarak kaybolur.   

Lazerle Dövme Silme Uygulaması
Dövmenin renginin koyuluğuna göre değişen dalga boyunda lazer sistemlerinden uygun olanı, uygun başlıkla seçilir. İşleme geçilmeden yarım saat önce silinecek dövmenin üzerine lokal anestezik krem uygulanır. Seans sayısı dövmenin büyüklüğüne ve koyuluğuna göre değişir ve de cilt tipinin süreci belirlediği durumlar da yaşanabilmektedir. Örneğin kimi deriler daha emici kimileri daha fazla renk kusma eğiliminde olabilir bu sebeple en doğru kararı vermek için ilk seansı görmek gerekebilir. 
Tıpkı dövme yapıldığında olduğu gibi dövme silme işleminden sonra da cildin kabarması beklediğimiz, normal bir durumdur. Birkaç gün pomat kullanılır, uygulama bölgesini nemli tutmak gerekir, suyla temasından ve güneşe maruz kalmasında  kaçınmak önemlidir aksi halde leke ya da iz kalabilir. Silinen dövmenin altından çıkan deride renk farkı olabilir, iyileşmenin ardından ton farkı da zamanla cildin yaygın tonuyla eşitlenir.
Lazerle dövme sildirme uygulamasının, işlem yapılan bölgeye bir iki gün kadar ihtimam gösterilmesi dışında bir zorluğu yoktur. Sosyal ya da iş hayatına ara vermeniz gerekmez. Uygulama sıklığı 2-4 hafta arasında değişir. Dövmenin yayıldığı alanın genişliği, rengin koyuluğu ve cilt tipinin dövme silme işlemine verdiği reaksiyona bağlı olarak, kişiye özel olarak oluşturulan protokol takip edilir. 

Q-Switch Lazer ile Dövme Silme:
Koyu renkli dövmelerde harika sonuçlar elde etmemizi sağlayan Q Switch lazer, siyah ve tonlarındaki dövmeleri 1064 nm dalga boyu kullanarak siler. Kırmızıdan daha açığa doğru seyreden tonların silinmesinde 532 nm dalga boyunda çalışır. Tıpkı lazer epilasyonda koyu kıl köklerinin daha rahat tutulması gibi dövme silme işleminde de koyu renkli dövmeler söz konusu olduğunda lazerle dövme silme işlemi daha başarılıdır. Renk açıldıkça, kontrast düştüğü için lazer ışınlarının pigmenti tutması ve parçalaması zorlaşır. 
Dövmenin derinliği dövme silme uygulamasının başarısını ciddi anlamda belirleyen durumların başında gelir. Çok derine, katmanlar halinde işlenmiş dövmelerin silinmesi biraz zaman alabilir. Cilt yapısı, kullanılan boyanın türü, dövmenin yapılış biçimi ve yaşı gibi birçok etkene bağlı olarak, Q-Switch lazer, dövme silmede en etkili lazer olarak kullanılmaktadır. 

Lazerle Dövme Silme Hakkında Sık Sorulan Sorular
1. Tüm dövmeler tamamen siliniyor mu?

Hiç dövme yapılmamış gibi bir görüntü hayal ediyorsanız bu pek mümkün değildir fakat birçok uygulamada dövme %90 oranda silinir. Dikkatli bakıldığında daha önce dövme yapıldığı gene de anlaşılabilir. İsim, tarih ya da sembol gibi kişinin artık taşımak istemediği, genellikle siyah boya ile dövülen, daha yüzeydeki dövmeler ki, en sık silinen dövmeler grubundadırlar, lazerle dövme silme işlemi ile büyük oranda silinebilirler.
2. Dövme kaç seansta silinir?
Küçük bir dövme 1 ya da 2 seansta silinebilir. Büyük, derin ve çok renkli bir dövmenin silinmesi 6 seans kadar uzayabilir. Silinecek dövenin boyutuna, rengine, işlem derinliğine, kaç yıllık olduğuna göre seans sayısı değişir.
3. Lazerle dövme silme işlemi ne kadar sürer?
Küçük bir dövme yaptırmak ile tüm omuzu kaplayacak bir dövme yaptırma süresi nasıl farklıysa dövme silme süresi de aynı şekilde artar ya da azalır. 5 dakika da sürebilir, 1 saati de bulabilir. Çok büyük dövmelerin silinmesinde hastanın konforu için işlem tek seferde değil bölünerek yapılmaktadır.
4. Lazerle dövme silme zararlı mı?
Lazer ışınları tıp teknolojisinde yıllardır, güvenle ve birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Non İyonize ışınların insan sağlığına zararlı olduğuna dair bir fikir ya da bilgi yoktur. FDA onaylı Q Switch Lazerle yapılan dövme sildirme, son derece güvenli bir uygulamadır.
 

bottom of page